Go to Cross Country

Wayne Finger Lakes Track & Field

2018 League Schedule

updated 5.8.2018

Download 2018 Officials Assignments (Excel Sheet)

VARSITY

Meet time 4:30

Tuesday April 10
Mynderse, Newark, NR-W, Gananda @ Midlakes

Wednesday April 11 (Entry deadline Tuesday 7pm)
Penn Yan, Red Creek, Red Jacket @ Pal-Mac
HAC, Marcus Whitman, Marion, Geneva @ Lyons
Romulus, South Seneca, Waterloo, Dundee @ Sodus
Williamson, Bloomfield-Honeoye, Clyde-Savannah, Wayne @ E Rochester (moved from Wayne)

Friday April 13
Williamson, Midlakes, Penn Yan, Dundee @ Marcus Whitman
HAC, Pal-Mac, Sodus, Newark @ East Rochester
Wayne, Red Creek, Gananda, South Seneca @ Lyons (moved from Wayne)
Red Jacket, Waterloo, Geneva, NR-W @ Clyde-Savannah (moved from NR-W and Waterloo)
Mynderse, Romulus, Bloomfield-Honeoye @ Marion

Tuesday April 17   Wednesday April 18  
Penn Yan, Lyons, Waterloo, East Rochester @ Mynderse
Marion, Wayne, Pal-Mac, NR-W @ Dundee
Midlakes, Sodus, Red Creek, Geneva @ Bloomfield-Honeoye
Newark, South Seneca, Marcus Whitman @ Clyde-Savannah
Red Jacket, Romulus, Williamson, Gananda, HAC @ McQuaid

Tuesday April 24
Bloomfield-Honeoye, Newark, Red Jacket, Lyons @ Dundee
Sodus, Clyde-Savannah, Marion, Gananda @ Penn Yan
Midlakes, Wayne, HAC @ Waterloo
Red Creek, Romulus, NR-W, East Rochester @ Marcus Whitman
Mynderse, Pal-Mac, South Seneca, Geneva @ Williamson

Tuesday May 1
Red Jacket, Marcus Whitman, Wayne, Sodus @ Mynderse
Williamson, Newark, Red Creek, Waterloo @ Marion
Romulus, Clyde-Savannah, Lyons, Pal-Mac @ Midlakes
South Seneca, HAC, Penn Yan, Bloomfield-Honeoye @ NR-W
Dundee, Geneva, Gananda @ East Rochester

Tuesday May 8
Midlakes, Red Jacket, East Rochester, South Seneca @ Marion
Newark, Romulus, Wayne, Geneva @ Penn Yan
Red Creek, Mynderse, HAC, Dundee @ Clyde-Savannah
Waterloo, Marcus Whitman, Bloomfield-Honeoye, Gananda @ Pal-Mac
Lyons, Williamson, NR-W @ Sodus

Saturday May 19 10:00am
Wayne-Finger Lakes League Championships @ Marion
2018 Varsity Championships Meet Information

Friday May 25
Sectionals @ TBA

Saturday May 26
Sectionals @ TBA

Friday June 1st
State Qualifier Meet @ TBA

Friday/Saturday June 8 - 9
NY State Meet @ CNS


 

JV / MODIFIED

Meet time 4:30

Thursday April 12 - Modified Only
Penn Yan, Marcus Whitman, Midlakes, Bloomfield, Newark, Pal-Mac, HAC @ Red Jacket
Dundee, S Seneca, Romulus, Geneva, Lyons, Clyde, Waterloo @ Mynderse (moved from Waterloo)
E Rochester, Gananda, Wayne, Williamson, Sodus, NR-W, Red Creek @ Marion (moved from Wayne)

Thursday April 19 Monday April 23
Red Jacket, Midlakes, Clyde, Lyons, Newark, Pal-Mac, Red Creek @ Bloomfield-Honeoye
Penn Yan, Marcus Whitman, South Seneca, Romulus, Waterloo, Geneva, Mynderse @ Dundee
NR-W, Sodus, Williamson, Marion, Gananda, Wayne, HAC @ East Rochester

Thursday April 26
HAC, East Rochester, Wayne, Gananda, Marion, Pal-Mac Newark @ Williamson
Bloomfield, Marcus Whitman, Penn Yan, Dundee, Midlakes, South Seneca, Geneva@Red Jacket
Romulus, Waterloo, Mynderse, Clyde, Red Creek, NR-W, Sodus @ Lyons

Thursday May 3
Waterloo, Geneva, Red Jacket, Mynderse, Bloomfield, Penn Yan, Dundee @ Marcus Whitman
HAC, Gananda, Wayne, Williamson, Sodus, NR-W, Red Creek @ Marion
East Rochester, Pal-Mac, Newark, Lyons, Clyde, Romulus, South Seneca @ Midlakes

Monday May 7 - Modified Only
South Seneca, Romulus, Waterloo, Geneva, Dundee, Penn Yan, Marcus Whitman @ Mynderse
Red Creek, Clyde, Lyons, Sodus, Williamson, Wayne, Newark @ NR-W
Midlakes, Red Jacket, Bloomfield, HAC, East Rochester, Gananda, Marion @ Pal-Mac

Thursday May 10
Dundee, Marcus Whitman, Geneva, Waterloo, Mynderse, Romulus, South Seneca @ Penn Yan
HAC, East Rochester, Gananda, Pal-Mac, Newark, Midlakes, Bloomfield @ Red Jacket
Red Creek, NR-W, Williamson, Wayne, Marion, Lyons, Clyde @ Sodus

Tuesday May 15
W-FL Modified Invitational @ Bloomfield
Mod Invitational Meet Information

Thursday May 17
W-FL JV Championships @ Waterloo
2018 JV Championships Meet Information

 

Schedules in PDF format (as of 1.16.2018)

 Download Varsity Schedule      Download JV-Mod Schedule  

 



Photos by Kris King and other contributors. SEE MORE

Order of Events (Varsity)

Meet Start Time 4:30

Pre-Meet Duties
    - Coaches/Officials Meeting
    - Organize finish line / meet duties

Track Events

  • G 100M HURDLES
  • B 110M HURDLES
  • G/B 4x800M RELAY
  • G/B 100M DASH
  • G/B 400M DASH
  • G 1500M RUN
  • B 1600M RUN
  • G/B 4x100M RELAY
  • G/B 400M HURDLES
  • G/B 800M RUN
  • G/B 200M DASH
  • G 3000M RUN
  • B 3200M RUN
  • G/B 4x400M RELAY

Field Events

  • B/G SHOT PUT
  • G/B DISCUS
  • B/G HIGH JUMP
  • G/B POLE VAULT
  • G/B LONG JUMP followed by
  • G/B TRIPLE JUMP

Long Jump, Triple Jump, Shot Put and Discus will be seeded and contested in flights.

Heights for Vertical Jumps - Block 1, 3, 5

  • GHJ - 3'9, 4'0, then up by 2"
  • BHJ - 4'6, up 3" to 5', then up by 2"
  • GPV - 5'6 up by 6"
  • BPV - 7'0 up by 6"

Heights for Vertical Jumps - Block 2, 4, 6

  • GHJ - 3'10, 4'1, then up by 2"
  • BHJ - 4'7, up 3" to 5'1, then up by 2"
  • GPV - 5'9 up by 6"
  • BPV - 7'3 up by 6"

The maximum number of entries per event/per school shall be 4 in all events.

The number of exhibitions will be limited to 4 total athletes per team to be used in any event throughout the meet. Exhibitions will not affect team scores.

Post-Meet Duties
    - Verify team scores
    - Home school must send results to:
        - Visiting Teams
        - League Coordinator
        - League Website
        - Newspapers

Download the Varsity Order of Events and meet procedures

Order of events (JV/Mod)

  • Meet Start Time 4:30
  • Order of events varies:

Download the JV/Mod Order of Events

2018 JV/MOD meet duties



Wayne Finger Lakes Track & Field and Cross Country